معرفی کتاب باشگاه 5 صبحی ها: خلاصه کتاب + نظرات + توصیه های کتاب

5
1610
کتاب باشگاه 5 صبحی ها

کتاب باشگاه 5 صبحی ها | رابین شارما
آیا کتاب باشگاه 5 صبحی ها از رابین شارما در لیست کتابهایی که باید بخوانید قرار گرفته است؟

خلاصه کتاب باشگاه 5 صبحی ها

روزی یک میلیاردری وجود داشت که یک نخبه واقعی بود و در زمینه های حرفه ای و شخصی به نتایج قابل توجهی رسیده بود. او میراث خود را به جهان عرضه کرد.
اما راز موفقیت های او شگفت آور بود. او دستاورهای خود را نه به استعداد های ذاتی خود و نه به ساعاتی که برای کار کردن گذاشته بود نسبت می داد. او این کار با با یک برنامه صبحگاهی روتین در ساعت 5 صبح تدارک می دید که باعث می شد تمرکز ذهنی او دوچندان شود، انجام می داد و به دنبال آن در پی ساختن آمادگی جسمانی خود و اینکه هر روز بهتر باشد بود.

با استفاده از خلاصه این کتاب می فهمید داستان از چه قرار است!
همچنین یاد می گیرید چگونه هر روز صبح بیدار شوید و در سکوت و عدم حواس پرتی ساعات اولیه صبحگاهی را بگذرانید. اقدام به خواندن کنید و از بیشترین ساعات روز که دیگران به خواب یا تماشای اخبار و یا مرور رسانه های اجتماعی اختصاص می دهند استفاده کنید. آنگاه متوجه می شوید نخبه های دنیا چگونه در همه زمینه های زندگی پیشرفت می کنند. در این خلاصه کتاب باشگاه 5 صبحی ها توسط رابین شارما، یاد می گیرید که:

  • چگونه رهایی از حواس پرتی می تواند برای شما نتایج بهتری به دنبال داشته باشد.
  • چرا کند بودن راندمان مغز شما را کم می کند.
  • برای اینکه نخبه باشید چه روالی را پیش بگیرید.

جلسه ی شانس

این یک داستان غیر واقعی از یک گروه سه نفره منحصر به فرد از مردم است:
یک کارآفرین افسرده در فکر بازگشت به زندگی، یک هنرمند ناامید که سعی دارد خلاقیت خود را تقویت کند و میراثی از خود به جای بگذارد، و یک میلیاردر موفق که تمایل دارد دانش خود را در مورد چگونگی ایجاد یک زندگی فوق العاده به دیگران انتقال دهد. این سه شخصیت در یک جلسه شخصی که Spellbinder (شخصیت افسانه ای در تجارت) در آن صحبت می کرد، شرکت کردند. او به دلیل استعدادی که در مجذوب کردن افراد در حین سخن رانی به -دلیل قدرت بینشی که داشت- مشهور بود. بعد از اینکه سخنان Spellbinder تمام شد، میلیارد به کارآفرین و هنرمند نزدیک شد، اما آن دو نمی دانستند که او بسیار ثروتمند است. میلیاردر به عنوان یک انسان فقیر خودش را نشان داد. این کار را به خاطر اینکه بگوید پول همه چیز نیست همیشه انجام می داد. ساعت گران قیمت او تنها سرنخی بود که نشان می داد او بسیار ثروتمند است. میلیاردر به آنها گفت که به لطف Spellbinder و آموزش های او یادگرفته است که چگونه ثروتمند شود. و صحبت های خود را بدین صورت ادامه داد که تمام مردم آرزو دارند اتفاقات خارق العاده ای برای آنها رخ دهد اما نخبگان این را می دانند که اتفاقات خارق العاده را خود به تنهایی می توانند رقم بزنند. کارآفرین و هنرمند نسبت به این مرد اسرار آمیز و صبحت های جذاب او کنجکاوتر شدند. آنها به صحبت های میلیاردر گوش می دادند که می گفت Spellbinder -که در واقع مربی شخصی میلیاردر بود- یه او یک چیز مهم یاد داده که از همه مهم تر است. آن چه چیزی بود؟ اینکه مطمئن ترین راه برای بدست آوردن بهترین نتیجه در زندگی شخصی و حرفه ای شما، داشتن یک برنامه منظم صبحگاهی است. میلیاردر یک پشنهاد سخاوتمندانه و باورنکردنی به آن دو داد. اینکه آنها به خانه ساحلی او در موریس بروند، تا او اسرار ساختن روال یک صبح منظم را به آنها بیاموزد. پس برای ساعت 5 فردا صبح قرار گذاشتند. کارآفرین و هنرمند صبح روز بعد با شک و تردید نسبت به واقعی بودن ماجرا آماده آمدن به سر قرار شدند. اما وقتی که راننده رولز رویس آنها را سوار کرد نسبت به واقعی بودن داستان اطمینان پیدا کردند. ماشین آنها را به محلی برد که یک جت خصوصی با آرم “5AC” در انتظار آنها بود. کارآفرین از صندوقدار سوال کرد که این آرم چیست، و او گفت این مخفف “5 صبح” است. و بدین ترتیب سفر آنها با فهمیدن اینکه یک روال صحبگاهی منظم ایجاد کننده یک انقلاب بزرگ است و چشم انداز جدیدی از زندگی که پتانسیل این را دارد که همه چیز با شکلی بسیار بهتر در آن محقق شود، آغاز شد.

چرا ساعت 5 صبح؟

صبح روز بعد میلیاردر به کارآفرین و هنرمند توضیح داد چگونه بیدار شدن در 5 صبح، زندگی او را کاملا متحول کرده است. بلند شدن در این ساعت خلاقیت او را افزایش داده، انرژی او را دو برابر کرده است و بهره وری او را سه برابر افزایش داده است. اما چطور؟
بسیاری از بزرگان واقعی در طول تاریخ، از رمان نویس جان گریشام گرفته تا آهنگساز ولفگانگ آمادئوس موتزارت، به این موضوع اذعان داشتند که ایزوله ای که از ساعت صبح ایجاد می شود اثر چند برابر دارد. همه افراد از ظرفیت ذهنی محدود برخوردار هستند. در طول روز ما به مسائلی مانند اخبار، رسانه های اجتماعی، کار و تعامل با دیگران بیشتر توجه می کنیم. ظرفیت ذهن ما توسط این موارد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ما تا ظهر یک روز سخت داریم که روی مسائل مختلفی متمرکز شده ایم. با این جابه جایی مداوم تمرکز، توجه خود را به یک سری مسائل از دست می دهیم. اگر ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید، فرصت طلایی برای تمرکز روی یک فعالیت منحصر به فرد با ارزش بالا را دارید، بدون اینکه ذهن شما دچار حواس پرتی شود. این تمرکز همراه با فعالیت پایین قشر پیشانی مغزتان همراه است. به این معنی که در ساعت 5 صبح، آماده اید که فراید فکری شما شکل بگیرد. میلیارد توضحی داد که این امر به این دلیل است که هنگامی که شما ساعت 5 صبح آرامی را شروع می کنید، قشر پیشانی مغز که ایجاد کننده تفکر استدلالی در شماست موقتا خاموش می شود. بنابراین تمایل به نگرانی و استرس و تجزیه تحلیل در شما وجود نخواهد داشت. در عین حال آرامش صبحگاهی باعث انتقال های عصبی دوپامین و سروتونین می شود. نتیجه این است که شما به جریان می افتید: با انرژی کامل و متمرکز در قلمرو خودتان.

به جریان افتادن یعنی طرز فکری مانند یک نخبه داشتن.

همان چیزیکه از ویولن زن های بزرگ تا دانشمندان، برای اینکه بهترین لحظات خود را بسازند از آن بهره می بردند. اگر ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوید خواهید فهمید که پربارتر و متمرکزتر خواهید بود. اگر برای پیوستن به باشگاه 5 صبحی ها به یک دلیل خوب نیاز دارید، این را در نظر بگیرید: برای دستیابی به نتایجی که 5 درصد از افراد انجام می دهند و جزو نخبگان می شوند، باید کاری را انجام دهید که 95 درصد کارآفرینان، هنرمندان و سایرین در برابر انجام دادن آن از خود مقاومت انجام می دهند. اکثر مردم حاضر نیستند ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوند، بنابراین اگر شما این کار را انجام دهید یک برگ برنده بزرگ برای رقابت اصلی با دیگران دارید.

با ایجاد 1 درصد خلاقیت بیشتر در خودتان، شانس موفقیت را به نفع خود بیشتر کنید.

حال بیایید ببینیم چگونه نه تنها به چیزهای عالی دست پیدا کنیم بلکه به یک سازنده واقعی تبدیل شویم: کسی که دست آوردهای او جهان را تغییر می دهد.

تاریخ سازان

در یک صبح پر زرق و برق در موریس، کارآفرین، هنرمند و میلیاردر در کنار دریا گرد هم آمدند. جایی که سنجاب ماهیان مانند یک مدرسه در حال شنا در آبهای شفاف هستند. در این محیط دوست داشتنی، میلیاردر در مورد 4 چیزی که تاریخ سازان بزرگ روی آن متمرکز بودند صحبت کرد:

  • انجام کارهای بزرگ با داشتن استعداد تعریف نمی شوند، بلکه بستگی به این دارد که ما چقدر برای آن کار وقت و انرژی می گذاریم.

طبق گفته میلیاردر، نظم و پشتکار می تواند شکوفا کننده استعداد باشد. به جای اینکه فکر کنید زمان زیادی طول می کشد تا آن چیز را بدست آورید، از توانایی های خود استفاده کنید و سعی کنید در کارها تغییراتی ایجاد کنید.

  •  رهایی از هواس پرتی موضوع اساسی است.

بسیاری از افراد ساعت های زیادی را روی فناوری های اعتیاد آور توخالی، و رسانه های اجتماعی تلف می کنند. اگر می خواهید موفق شوید باید ذهن متمرکزی داشته باشید. به معنای پاکسازی ذهن و تمرکز روی چندین پروژه شگفت انگیز به جای چندین پروژه معمولی است. و در زندگی روزمره شما مستلزم از بین بردن این هستید که هر چیزی که تمرکز شما را کم می کند را از خود دور کنید. اعلان های گوشی خود را خاموش کنید، و از ارتباط های بی معنی که شما را از فعالیت های با ارزش دور می کنند پرهیز کنید. با پیوستن به باشگاه 5 صبحی ها، ساعت های بدون حواس پرتی را تجربه کنید تا به چیزهای مهم دست پیدا کنید.

  • از بیشترین قدرت درک خود بهره ببرید تا مهارت های شما به مرور تقویت شود.

هر روز فقط 1 درصد از مهارت یا مهارت های خود را بهبود بخشید. این یک تغییر کوچک است اما در طول یک سال به 365 درصد پیشرفت می رسد!

سرانجام میلیاردر آخرین چیزی که تاریخ سازان بزرگ روی آن متمرکز بودند را می گوید:

  • برای اینکه روی خودتان مسلط شوید روزانه تمرین کنید.

به گفته یک روانشناس به نام آندرس اریکسون، یک شخص باید حداقل روزانه به مدت 2.75 ساعت تمرین روزانه به مدت 10 سال روی مهارت خود داشته باشد، تا نخستین نشانه های تلسلط روی خود در سطح نخبگان برای او اتفاق بیفتد.

اگر می خواهید روی خود تسلط داشته باشید، باید در ساعت های اولیه صبح به شدت روی کار خود، طرز فکر و رویکردهای خود، سلامتی، معنویت و عشق تمرکز کنید.

اکنون کارآفرین و هنرمند به وضوع بیشتری متوجه شدند که چگونه نخبه ترین افراد در زندگی شان پیشرو بودند. میلیاردر به آنها گفت: زمان آن رسیده که آنها را به سطح بعدی برساند. حالا باید درک کنند چگونه می توانند بهترین چیزهایی که درون خود دارند را پرورش دهند.

چهار امپراتوری داخلی

همیشه دوست دارید از یک میلیاردر سوال کنید که آیا شنیده است که یک گورو درباره بهبود طرز فکر خود صحبت می کند؟ همه ما این صحبت ها را شنیده ایم، افکار مثبت و خوش بینانه داشته باشید، تا زندگی شما بهتر شود. میلیاردر گفت همان طور که گورو همراه با شاگردانش در کنار ساحل ماسه ای سفید قدم می زند از بهبود طرز فکر صبحت می کند، اما آنچه که او به شما نمی گوید این است که بهبود ذهن شما فقط یکی از چهار “امراتوری داخلی” است. اگر فقط روی پرورش ذهنیت خود تمرکز می کنید، از سلامتی تنظیمات قلب و روح خود چشم پوشی کرده اید. بهبود ذهن فقط 25 درصد ماجراست! قلب شما نشانه تندرسی و خوشبختی شماست. این بسیار مهم است، چراکه حتی با داشتن یک ذهنیت در سطح جهانی، اگر زندگی عاطفی شما آشفته باشد نمی توانید نتیجه درستی بگیرید. همان طور که زیگموند فروید اظهار داشته:

 

” احساسات بیان نشده هرگز نمی میرند. آنها زنده زنده دفن می شوند، و بعدا به طرز زشتی ظاهر می شوند. ”

زیگموند فروید معرفی کتاب باشگاه 5 صبحی ها

 

روی قلب سالم متمرکز شوید و به زودی تغییرات را ببینید. در مرحله بعدی به سلامت جسم خود توجه کنید. یکی از اقدامات اساسی برای پیشرفت در زندگی طول عمر است. میلیاردر به شوخی خاطر نشان کرد که اگر مرده باشید نمی توانید تاجر نفت باشید! تعهد به آمادگی جسمانی مطلوب، چند دهه بسیار سالم و پربار را برای شما فراهم می کند تا بتوانید میراث بیشتری را از خود به جا بگذارید. علاوه بر این نخبگان تخشیص می دهند که هر روز با ورزش بهتر می شوند. انرژی شما را شعله ور می کند، استرس را دور می کند و شادی را افزایش می دهد. اما این هم حتی کافی نیست و یک امپراطوری داخلی دیگری وجود دارد بسیار تاثیر گذار باشد. میلیاردر توضیح داد که روح شما، معنویت شماست. اغلب اوقات، زندگی روزمره ما را به سمت سطحی و مادی سوق می دهد. مدتی را در لحظات آرام اوایل صبح به این موضوع اختصاص دهید که به خود یادآوری کنید واقعا چه کسی هستید. با قهرمان درون خود ارتباط برقرار کنید. در سکوت هنگام طلوع خورشید، به آنچه که به جهانیان عرضه می کنید فکر کنید. روی خود تمرکز کنید و با بهترین قسمت خودتان ارتباط برقرار کنید. کارآفرین گفت: صحبت های میلیاردر باعث شده درک او بیشتر شود اما سوالی در ذهن او ایجاد شده است که چگونه می توان از ساعات اولیه روز خود به طور مؤثر استفاده کند؟ میلیاردر به او گفت که جواب این سوال در فرمول 20/20/20 است، که این فرمول در موریس نیست. آنها مجبور شدند به شهر رم بروند. وقت آن رسیده بود که از شور رومیان، معماری شهر و غذاهای عالی آن الهام بگیرند.

فرمول 20/20/20

این گروه کوچک اکنون در میدان واقع در پایین پله های معروف اسپانیایی رم ایستاده اند. میلیاردر گفت، زمان آن است که دریابید که چگونه می توانید در خلاقیت، عملکرد، امکانات، ثروت و بهره وری خود تغییراتی ایجاد کنید. فقط 5 صبح بیدار شدن کفایت نمی کند. می توانید 5 صبح بیدار شوید و یک ساعت را در مرور رسانه های اجتماعی و بررسی پیام ها بگذرانید، اما این تاثیر مثبتی روی روز شما نمی گذارد.

فرمول 20/20/20 ثابت می کند که شما از 20 دقیقه برای حرکت، 20 دقیقه برای تامل و 20 دقیقه برای رشد استفاده می کنید.

اولین قدم حرکت یا انجام یک تمرین شدید به مدت 20 دقیقه است. آنچه مهم است این است که در حین تمرین عرق کنید. دلیل آن این است که عرق کردن باعث می شود از شر کورتیزول – هرمون ترس – خلاص شوید. 20 دقیقه عرق کردن، به معنی واقعی کلمه به این معنی است که شما سریعتر فکر خواهید کرد! سپس از ساعت 5:20-5:40 در مکانی که آرامش و تنهایی مطلقی دارید بروید و تامل کنید. قبل از اینکه روز پیچیده ای را شروع کنید، درباره چیزهای مهمی که برای شما وجود دارد تامل کنید. از حواس پرتی ها و اعلان ها و پیام های گوشی دوری کنید، هنگامی که لحظات آرامی برای خود دارید، از اینکه بینش و الهامات به ذهن شما می رسد شگفت زده خواهید شد. این افکار را در دفتر خود بنویسید. جاه طلبی های خودتان، چیزهایی که در زندگی شکر گزارشان هستید، و نا امیدی های خود را نیز بنویسید. انجام این کار به شما کمک می کن که افکار خود را مدیریت کنید و از انرژی های منفی و سمی دور شوید. چند دقیقه وقت بذارید و مراقبه کنید. تحقیقات نشان می دهد که مراقبه به کاهش کورتیزول کمک می کند، که باعث کاهش استرس شما می شود. این یک روش مؤثر برای آرامش است و مدیران نخبه جهان همیشه آرام هستند! اکنون زمان 20 دقیقه آخر ساعت شما فرا رسیده است. در این مرحله شما نیاز به رشد کردن دارید، پس 20 دقیقه زمان بگذارید و چیز جدیدی یاد بگیرید. در مورد اینکه دستاوردهای بزرگ چگونه ایجاد شدند مطالعه کنید، در مورد روانشانسی انسان ها بیاموزید، مستندهایی در مورد نوآوری ها ببینید یا کتاب های صوتی در مورد ساختارهای کسب و کار گوش دهید. چیزی که در میان همه میلیاردرها مشترک است عشق به یادگیری است. و چیزی که حتما باید به آن توجه کنید: یک روال منظم صبحگاهی، کارهایی که در یک ساعت باید انجام دهید و اینکه عضو باشگاه 5 صبحی ها شوید.

پیام اصلی کتاب باشگاه 5 صبحی ها:

ساعت اولیه روز فرصتی است که بزرگان از آن استفاده کرده اند. اگر می خواهید به زندگی خود واقعا مسلط باشید باید روز خود را از 5 صبح شروع کنید. رهایی از حواس پرتی در 5 صبح این امکان را به شما می دهد که خلاقیت خود را افزایش دهید، تناسب اندام خود را به بهترین وجه انجام دهید، و آرامش خود را بدست آورید.

توصیه عملی: یک ساعت زنگ دار خریداری کنید تا برای تنظیم آن و بیدار شدن استفاده کنید، این کار برای این است که از فناوری دوری کنید. ساعت را نیم ساعت به جلو بکشید و سپس زنگ آن را برای ساعت 5:30 تنظیم کنید. اینگونه وقتیکه ساعت زنگ می خورد شما خودتان را گول می زنید که نیم ساعت دیرتر بیدار شدید، و این باعث می شود شما فورا از رخت خواب خود بلند شوید، هنگامی که زنگ ساعت قطع شد از رخت خواب خارج شوید تا برای خوابیدن وسوسه نشوید!

خرید کتاب باشگاه 5 صبحی ها

5 دیدگاه

    • ما هم خوشحالیم که از معرفی این کتاب استفاده کردید. خوشحال می شویم که معرفی های دیگر کتاب را در پایگاه دانش دیبوک را مطالعه بفرمایید.

  1. من کتابو کامل خوندم یعنی همین چند دقیقه پیش تموم شد اما هنوزم واسم سواله میلیاردر، افسونگر و… اینا همه واقعی بودن؟؟؟ یعنی الان زندگی میکنن بجز استون رایلی؟(:

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید